Audyt instalacji sprężonego powietrzaSprężone powietrze jest jednym z najdroższych mediów wykorzystywanych w zakładach przemysłowych. Jednocześnie jego instalacje narażone są na wiele potencjalnych usterek i problemów, które mogą przyczyniać się do znacznych strat. Wieloletnia praca audytorska udowodniła nam, że nie ma szans na skuteczną poprawę pracy instalacji sprężonego powietrza bez kompleksowego podejścia, obejmującego zarówno badanie jego produkcji, dystrybucji, jak i poboru. Ponadto dla naszych klientów, bez względu na rozmiar przedsiębiorstwa, zdobywamy 100% dofinansowania na pełen audyt instalacji sprężonego powietrza wraz z pakietem działań modernizacyjnych, realizowanych w formule ESCO.Co możemy Państwu zagwarantować w ramach optymalizacji instalacji sprężonego powietrza? |
1. Poprawę wytwarzania sprężonego powietrza
Aby poprawić efektywność energetyczną instalacji, należy zacząć od pomiarów ilości wyprodukowanego powietrza oraz od ilości energii, którą trzeba dostarczyć na jego produkcję. Dzięki temu poznamy:
Dodatkowo mierząc ciśnienie w układzie poznamy:
|
Dysponując tymi informacjami, będziemy w stanie zoptymalizować Państwa system wytwarzania sprężonego powietrza w taki sposób, aby wskaźnik jednostkowy był na optymalnym poziomie.
Korzyści wynikające z analizy wytwarzania sprężonego powietrza
- Ograniczenie czasu pracy na biegu jałowym poniżej 2% w ciągu roku
- Poprawa współpracy sprężarek
- Obliczenie wskaźnika jednostkowego kWh/m3 w stanie aktualnym oraz wskazanie możliwości jego poprawy
- Symulacja pracy instalacji z innymi sprężarkami
- Symulacja pracy sprężarek z zastosowaniem sterownika nadrzędnego sterowania
W zależności od stanu technicznego sprężarek i instalacji w tym obszarze potrafimy znaleźć ponad 15% rocznych oszczędności energii.
2. Poprawę dystrybucji sprężonego powietrza
Nieszczelności sprężonego powietrza są istotnym źródłem strat energii. To właśnie one pochłaniają ok. 20% energii przeznaczanej na potrzeby produkcji. Przy poszukiwaniu nieszczelności na instalacji stosujemy detektory ultradźwiękowe. Umożliwiają one określenie miejsca wycieku, jego wielkość oraz, po przeliczeniu, kosztów związanych z wyciekiem. W zlokalizowanym miejscu wycieku zostaje przez nas dodana etykieta z wyszczególnieniem rodzaju nieszczelności. |
Opracowany przez nas raport z detekcji wycieków zawiera:
- Zdjęcia wraz z opisem oraz lokalizacją wycieków naniesione na rzut zakładu
- Informacje o wielkości wycieków wraz z oszacowaniem kosztu zarówno każdego z osobna jak i wszystkich wycieków
- Zalecenia odnośnie naprawy nieszczelności
Korzyści z analizy dystrybucji sprężonego powietrza
- Znalezienie strat ciśnienia w instalacji
- Lokalizacja nieszczelności wraz z oznaczeniem na instalacji oraz zaznaczenie ich na mapie
- Symulacja obniżenia ciśnienia w instalacji
W tym obszarze potrafimy znaleźć ponad 20% rocznych oszczędności energii
3. Poprawę poboru sprężonego powietrza
4. Znalezienie finansowania na poprawę efektywności energetycznej
5. Wdrażanie rozwiązań wynikających z audytu
6. Monitorowanie otrzymanych rezultatów
Po wdrożeniu rozwiązań z audytu energetycznego ważne jest, aby instalacja cały czas pracowała z maksymalną efektywnością. Aby utrzymać wskaźniki na stałym poziomie, potrzebny jest regularny monitoring parametrów sprężonego powietrza. Zapraszamy do zapoznania się z naszym systemem monitoringu oraz zarządzania układem sprężonego powietrza. W czasie rzeczywistym możemy sterować nim w taki sposób, by utrzymać optymalne wskaźniki. Więcej informacji o monitoringu znajdą Państwo w zakładce artykuły. Takie rozwiązanie polecamy również firmom, które przeszły już modernizację układu, ale nie wiedzą, z jaką efektywnością pracuje ich system.
|
Kontakt
Efektywniej sp. z o.o. pl. Wolności 7b, 50-071 Wrocław tel.: 883 747 577 e-mail: info@efektywniej.pl |