Wyślij formularz i skorzystaj z darmowej konsultacji

  Planujesz karierę w energetyce? Chcesz zmieniać świat na lepsze, tworząc ekspertyzy pozwalające analizować i skutecznie ograniczać zużycie energii w przedsiębiorstwach lub budynkach mieszkalnych? A może przygotowujesz się do państwowego egzaminu uprawniającego do wystawiania certyfikacji energetycznej?  

  Jeśli na którekolwiek z powyższych pytań odpowiedziałaś/eś twierdząco, kurs audytora może stać się kluczem do rozpoczęcia wymarzonej kariery! 

  Certyfikacja energetyczna w Polsce istnieje od 1 stycznia 2009 roku, a zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie nieustannie rośnie. Jeśli więc rozważasz zawód audytora, serdecznie zachęcamy do zapoznania się z poniższym artykułem, w którym tłumaczymy, czym zajmuje się audytor oraz jak uzyskać uprawnienia do sporządzenia świadectw charakterystyki energetycznej. 

  Kim jest audytor energetyczny?

  Audytor lub doradca energetyczny to przede wszystkim osoba posiadająca specjalistyczną wiedzę w zakresie budownictwa, fizyki budowli, chłodnictwa, energetyki i ogrzewnictwa, którą potwierdza tytuł inżyniera w zakresie energetyki, budownictwa, inżynierii środowiska lub uprawnienia budowlane, wynikające z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane.

   

  Co wchodzi w zakres obowiązków audytora?

  Obowiązki zawodowe audytora energetycznego koncentrują się wokół sporządzania całej gamy ekspertyz, takich jak:

  W zależności od profilu działalności, audytor lub doradca energetyczny może również trudnić się:

   • doradztwem w zakresie odnawialnych źródeł energii,
   • oceną jakości energetycznej i eksploatacji obiektów,
   • oceną wyników inwestycji energooszczędnych
   • doradztwem dla przedsiębiorstw, instytucji i organów samorządu terytorialnego.
  zakres obowiązków audytora energetycznego

   

  Uprawnienia audytora energetycznego

  Jak zdobyć uprawnienia audytora energetycznego?

  O wszelkich wymogach, jakie powinna spełniać osoba pragnąca zostać audytorem energetycznym informuje urzędowy Indeks Zawodów i Specjalności, w którym zawód audytora figuruje od 1 stycznia 2015 r. (Klasyfikacja zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy z dnia 7 sierpnia 2014 r. – tekst jednolity Dz. U. z 2018 r. poz. 227).

  Jaki jest wymarzony kandydat na to stanowisko? Przede wszystkim, ma pełną zdolność do czynności prawnych oraz ukończył co najmniej studia inżynierskie na takich kierunkach jak:

  • budownictwo,
  • energetyka,
  • architektura,
  • inżynieria środowiska bądź pokrewnych.

  Audytor energetyczny powinien również posiadać uprawnienia w specjalnościach architektonicznych, konstrukcyjno-budowlanych czy instalacyjnych. Dodatkowe punkty w procesie rekrutacyjnym do firm audytorskim może dać ukończenie dodatkowego specjalistycznego kursu, dzięki któremu audytor zyska praktyczną wiedzę w dziedzinie realizacji audytów i opracowań energetycznych.

  Więcej informacji na:

  https://www.gov.pl/

  Gdzie szukać wartościowych kursów?

  Kurs audytora efektywności energetycznej

  Kurs audytora efektywności energetycznej jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które pragną rozwijać się w dziedzinie budownictwa, instalacji elektrycznych, ciepłownictwa i instalacji. Odbycie stosownego szkolenia jest również obowiązkowym warunkiem, jaki musi zostać spełniony przed przystąpieniem do państwowego egzaminu uprawniającego do sporządzania certyfikacji energetycznej budynków.  Takie szkolenie obejmuje zagadnienia z obszaru: 

  • sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej obiektów użytkowych 
  • wykonywania świadectw charakterystyki energetycznej budynków i lokali mieszkalnych 
  • sporządzania audytów energetycznych i remontowych 
  • wiedzy ekonomicznej, zwłaszcza w dziedzinie kredytowania inwestycji i remontów 
  • analiza i dobór źródeł energii

  Gdzie szukać wartościowych kursów?

  W poszukiwaniu kursu na audytora energetycznego warto pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim, zwracajmy uwagę na dobrane formy przekazywania wiedzy. W przypadku szkoleń audytorskich, wykłady teoretyczne powinny łączyć się z praktycznymi ćwiczeniami i zadaniami. Przed podjęciem decyzji o zakupie kursu powinniśmy również zwrócić uwagę na kadrę prowadzącą szkolenie. Szkolenia prowadzone przez osoby doświadczone i stale działające w danej dziedzinie dają nam możliwość czerpania eksperckiej, osadzonej w aktualnych realiach wiedzy.

  Kolejnym krokiem będzie sprawdzenie rekomendacji danego kursu. Najbardziej wiarygodnymi będą te pochodzące od Zrzeszenia Audytorów Energetycznych.

  Mimo wielu zalet, jakie niesie ze sobą kurs na audytora energetycznego, warto pamiętać, że nie zda się on na wiele bez solidnej podstawy, jaką wciąż pozostają studia na kierunkach powiązanych z energetyką i budownictwem.

  Kontakt

  Efektywniej sp. z o.o.

  ul. Strzegomska 42B/9 piętro, 53-611 Wrocław

  tel.: 883 747 577

  e-mail:  info@efektywniej.pl