Wyślij formularz i skorzystaj z darmowej konsultacji

  Co to jest krzywa grzewcza?

  Krzywa grzewcza przedstawia zależność między temperaturą zasilania instalacji grzewczej a temperaturą powietrzna zewnętrznego. Określa ona do jakiej temperatury źródło ciepła ma podgrzać wodę w instalacji grzewczej przy danej temperaturze zewnętrznej, tak aby w pomieszczeniu był odczuwany komfort cieplny. Ta zależność jest opisywana za pomocą krzywej grzewczej. Pierwowzorem krzywej była tzw. „tabela palacza”, która pomagała określić wymaganą temperaturę zasilania systemu grzewczego w zależności od temperatury zewnętrznej. W przypadku krzywej grzewczej ta funkcja jest dziś spełniana automatycznie, dzięki regulacji pogodowej, która na podstawie pomiaru temperatury zewnętrznej dobiera temperaturę zasilania instalacji grzewczej.

  Jak wygląda krzywa grzewcza?

   

  Źródło: http://serwiskotly.com.pl/krzywa-grzewcza/

  ZOBACZ TEŻ:

  Wyznaczanie współczynników LAF

  Krzywa grzewcza tabela Audyt energetyczny źródła ciepła

  Krzywa grzania przedstawia dwie osie: poziomą, na której zaznaczone są temperatury zewnętrzne oraz pionową, która przedstawia temperaturę zasilania instalacji grzewczej. Na wykresie widać kilka krzywych, o różnym nachyleniu – im większe nachylenie wykresu, tym wyższą temperaturę w domu możemy osiągnąć.

  Jak ustawić krzywą grzewczą?

  Prawidłowo dobrana krzywa grzewcza zapewnia utrzymanie stałej temperatury wewnątrz budynku przy różnych temperaturach zewnętrznych. Ale jak właściwie dobrać idealną dla nas krzywą grzewczą? Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy doświadczonych audytorów energetycznych. Bazując na swojej technicznej wiedzy oraz oczekiwaniach mieszkańców doskonale będą wiedzieć, jak dobrać krzywą grzewczą, aby efekt był optymalny.

  Poniżej przedstawiamy jak ustawić krzywą grzewczą- przykład liczbowy, który pokazuje, jakie oszczędności można osiągnąć zmieniając parametry instalacji grzewczej centralnego ogrzewania przy takiej samej izolacji przewodów przed i po:

   

   

  Opis Stan istniejący Stan po modernizacji Jednostka
  Parametry systemu ogrzewania 90/70ºC 70/55ºC
  Długość odcinka o DN 15 119,8 119,8 mb.
  Grubość izolacji wymagana grubość izolacji wymagana grubość izolacji
  Straty na mb 6,2 4,7 W/mb.
  Straty na instalacji 17,33 13,14 GJ/rok
  Długość odcinka o DN 32 160,6 160,6 mb.
  Grubość izolacji wymagana grubość izolacji wymagana grubość izolacji
  Straty na mb 7,8 5,9 W/mb.
  Straty na instalacji 29,22 22,10 GJ/rok
  Długość odcinka o DN 50 100,6 100,6 mb.
  Grubość izolacji wymagana grubość izolacji wymagana grubość izolacji
  Straty na mb 7,5 5,7 W/mb.
  Straty na instalacji 17,60 13,38 GJ/rok
  Długość odcinka o DN 90 122,6 122,6 mb.
  Grubość izolacji wymagana grubość izolacji wymagana grubość izolacji
  Straty na mb 7,5 5,7 W/mb.
  Straty na instalacji 21,45 16,30 GJ/rok
  Podsumowanie
  Suma strat na instalacji 85,60 64,92 GJ/rok
  Oszczędność energii 20,68 GJ/rok
  24,16 %

   

  Sama zmiana parametrów grzewczych może wpłynąć na ok. 25% oszczędności energii! Dodając do tego dodatkowe modernizacje jak np. poprawa izolacji przewodów instalacji – oszczędności będą jeszcze większe. Wielkości strat na mb. zostały dobrane na podstawie rozporządzenia.

  Dlaczego warto poświęcić czas na idealne dobranie krzywej grzewczej?

  Odpowiednio dobrana krzywa grzewcza musi nie tylko zapewniać komfort cieplny wewnątrz budynku, ale – co równie istotne – musi tworzyć korzystne warunki pracy dla źródła ciepła. Oznacza to, że musi mieć taki wpływ na sterowanie, aby źródło miało szansę osiągnąć jak najwyższą sprawność.

  Wysoka sprawność źródła ma przełożenie na efektywność jego pracy, a ta natomiast ma ogromny wpływ na wysokość naszych rachunków za ogrzewanie! Zatem czas poświęcony na dobranie idealnej krzywej grzewczej do naszego komfortu cieplnego jest podwójnie cenny.

   

  Jeśli potrzebują Państwo pomocy w doborze optymalnej krzywej grzewczej lub chcą poznać więcej szczegółów dotyczących naszej oferty, zapraszamy do kontaktu!

  Kontakt

  Efektywniej sp. z o.o.

  pl. Wolności 7B, 50-071 Wrocław

  tel.: 883 747 577

  e-mail: info@efektywniej.pl