-
- Podczas planowania funkcji budynku powinno się brać pod uwagę charakterystykę cieplną pomieszczeń, grupując je w taki sposób, aby
funkcje higieniczno sanitarne, które wymagają największej temperatury znajdowały się z dala od przegród zewnętrznych.
- Dzięki temu nie dopuścimy do stosunkowo dużych strat ciepła.
-
- Natomiast dla pomieszczeń gospodarczych, klatek schodowych itp. najkorzystniejszą lokalizacją będzie północna część budynku. Pomieszczenia te, nie potrzebują doświetlenia, dzięki temu uniknie się przegród przezroczystych w tej części budynku. Ze względu na najniższą wymaganą temperaturę wśród wszystkich pomieszczeń w budynku, tworzą one swego rodzaju strefę bufora cieplnego.
Duże powierzchnie przeszkleń powinny być grupowane na elewacjach południowych, co gwarantuje zyski promieniowania słonecznego.
-
- Po tej stronie powinien znajdować się salon, jadalnia oraz gabinet. Na rysunku 1 przedstawiono prawidłowy sposób rozmieszczenia pomieszczeń.
Rys 1. Prawidłowe rozplanowanie pomieszczeń mieszkalnych.
-
- W domu energooszczędnym dąży się do tego, żeby budynek był podzielony na strefy o zróżnicowanej temperaturze Przecież nie w każdym pomieszczeniu musi być utrzymywana temperatura 20
o
-
- C. W pokojach, kuchni, łazience zwykle wymaga się temperatury na poziomie 18-22
o
-
- C. Z kolei w pomieszczeniach gospodarczych, spiżarniach, pralniach wystarczy tylko 12-15
o
-
- C. Natomiast w garażu i składziku narzędzi ogrodniczych najwyżej 4-8
o
- C.
-
- W zależności od potrzeb można przecież czasowo je dogrzać np. elektrycznym grzejnikiem z termowentylatorem.
Podstawowa zasada jest taka, żeby różnica temperatury pomiędzy sąsiadującymi pomieszczeniami nie przekraczała 8oC.
Wtedy ściany działowe mogą być tanie i stosunkowo cienkie. W przeciwnym razie należy je ocieplić lub zastosować przegrody o większej grubości i z materiałów o lepszej izolacyjności termicznej (U=0,3 W/(m2K)). Przykładem może być ściana oddzielająca kuchnię od garażu. Przy różnicy temperatury na poziomie 16-20oC ściana ta powinna charakteryzować się taką izolacyjnością, jak ściana zewnętrzna. To wszystko ma na celu ograniczenie do minimum strat energii cieplnej.
Literatura:
- „Budynki pasywne – mistrzowie oszczędzania energii” 2006 Krajowy Ruch Ekologiczno Społeczny;
- Własny dom nr 2/2011.
Firma Efektywniej pomoże Państwu zatrzymać tą dobrą energię.