Wyślij formularz i skorzystaj z darmowej konsultacji

    Efektywność energetyczna to temat, który w obecnych czasach coraz częściej pojawia się na ustach ekspertów, polityków i dziennikarzy. Co to jest efektywność energetyczna? Jak można ją zmierzyć Czy jest w ogóle ważna? W tym artykule wyjaśnimy Wam wszystko, co powinniście o niej wiedzieć!  

    Czym jest efektywność energetyczna?

    Wedle definicji prawnej pojawiającej się w Ustawie z dnia 20 maja 2016 r. o efektywności energetycznej, jest to:

    „[…]stosunek uzyskanej wielkości efektu użytkowego danego obiektu, urządzenia technicznego lub instalacji, w typowych warunkach ich użytkowania lub eksploatacji, do ilości zużycia energii przez ten obiekt, urządzenie techniczne lub instalację, albo w wyniku wykonanej usługi niezbędnej do uzyskania tego efektu”;

    Nie jest to najbardziej przejrzysty opis, prawda?

    Przyjrzyjmy mu się wspólnie! Z definicji wynika, że efektywność energetyczna jest niczym innym, jak stosunkiem uzyskanych efektów (np. zapewnieniem komfortu użytkowania, produkcją określonej ilości dóbr czy wykonaniem innych zadań) do poniesionego wkładu energii. Im większa efektywność energetyczna, tym mniej energii zużyjemy, aby osiągnąć dany efekt. Efektywna energetycznie fabryka będzie zatem w stanie wyprodukować więcej produktów z tej samej ilości energii co konkurencja. Z kolei w efektywnym energetycznie domu zapewnimy sobie komfort cieplny zużywając znacznie mniej energii niż nasi sąsiedzi.

    Czy efektywność energetyczna powinna kojarzyć się z oszczędzaniem energii? I tak, i nie. Samo oszczędzanie polega na ograniczeniu zużycia sił i środków, a jak wynika z powyższej definicji, nie do końca o to chodzi w efektywnym jej wykorzystaniu. Warto jednak pamiętać, że energooszczędne rozwiązania często wpisują się w zestaw działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej.

     

    Po co nam efektywność energetyczna?

    Czy wiecie, jaka energia jest zarazem najlepsza dla środowiska i naszego portfela? To taka, która nigdy nie zostanie zużyta!

    Efektywność energetyczna przyczynia się do ograniczenia zapotrzebowania na prąd i ciepło, stanowiąc trwałe źródło oszczędności. Tym większych, im większa była pierwotna skala zużycia energii w danym obiekcie lub procesie. Na korzyściach finansowych jednak się nie kończy! Dzięki zmniejszeniu zapotrzebowania na energię, przyczyniamy się do poprawy sytuacji środowiska naturalnego! Mniejsza produkcja energii oznacza ograniczenie emisji zanieczyszczeń, CO2 i innych gazów cieplarnianych do atmosfery.

     

    Jak wprowadzić ją pod swój dach?

    Jak już wspominaliśmy, efektywność energetyczna budynku oznacza, iż jest on w stanie zapewnić nam pełen komfort użytkowania przy możliwie jak najmniejszym zużyciu energii cieplnej i elektrycznej.

    W dobie rosnących kosztów energii oraz pogłębiającej się inflacji, wybór rozwiązania wspierającego efektywność energetyczną budynku może znacząco wpłynąć na domowy budżet jego mieszkańców. Pamiętajmy, iż nie bez kozery jedną z głównych przyczyn ubóstwa energetycznego w wielu gospodarstwach domowych wciąż pozostaje ich niska efektywność energetyczna.

    Jeśli planujesz zabrać się za kompleksowe oszczędzanie energii w swoim domu, zwróć uwagę na te elementy:

    • przegrody zewnętrzne, czyli ściany, dachy, stropodachy
    • stolarka okienna i drzwiowa
    • instalacje grzewcze
    • wentylacja
    • izolacja
    • klimatyzacja
    • oświetlenie
    • instalacje ciepłej wody użytkowej

    To właśnie sprawność tych elementów ma największy wpływ na to, ile energii pochłania Wasz dom! Porządna stolarka okienna i drzwiowa wraz z odpowiednio grubą izolacją pozwolą znacznie ograniczyć ilość ciepła, jaką wytraca budynek w sezonie grzewczym. Z kolei energooszczędne instalacje grzewcze i klimatyzacyjne sprawią, że zużyjecie mniej energii bez konieczności rezygnowania z komfortowych dla Was temperatur.

    Warto pamiętać, że to właśnie ogrzewanie i chłodzenie pomieszczeń stoi za największym zużyciem energii w budynkach mieszkalnych. W polskich domach ogrzewanie „pożera” blisko 70% energii! Mając tę świadomość, właściciele i zarządcy starszych budynków często decydują się na kompleksową termomodernizację w celu zminimalizowania kosztów, które szczególnie dają o sobie znać w sezonie grzewczym.

    Energia w Polsce i UE

    Dziś temat zużycia energii poruszany jest niemalże wszędzie i przy każdej okazji. Mimo, iż okoliczności są niewesołe, warto doszukiwać się plusów w tej sytuacji. Świadomość Polaków w dziedzinie efektywności energetycznej w ciągu ostatnich miesięcy znacząco wzrosła!

    Efektywność energetyczna nie jest jednak nowinką! Na skutek prowadzonej od lat w Polsce i Unii Europejskiej polityki energetycznej dążącej do minimalizowania zużycia energii, przepisami o obowiązkowych audytach energetycznych zostały objęte wszystkie duże przedsiębiorstwa*, natomiast nowe budynki muszą spełniać aktualizowane co kilka lat warunki techniczne określające m.in. coraz mniejsze zapotrzebowanie na energię pierwotną. Od kilku lat w naszym kraju trwa również prawdziwy boom na odnawialne źródła energii. Spotykamy je najczęściej pod postacią paneli fotowoltaicznych, zaopatrujących w prąd i ciepło dziesiątki tysięcy budynków całym kraju!

    Efektywność energetyczna nie przejawia się jednak tylko pod postacią nowoczesnych technologii. Czy wiedzieliście, że w Polsce jednym z najpopularniejszych sposobów na ograniczenie zużycia energii jest termomodernizacja?

    Proces ten polega na wymianie i montażu nowej izolacji w budynku, co zapobiega nadmiernej utracie ciepła. Co za tym idzie – znacznemu zmniejszeniu zapotrzebowania na energię cieplną! Co więcej, zazwyczaj na pierwszy rzut oka można dostrzec, który budynek został poddany takiej modernizacji. Na pewno nie raz przechodziliście nieopodal blokowisk, które z daleka biły całą gamą pastelowych kolorów! Zjawisko wyśmiewanej w internecie „pastelozy” nierozerwalnie powiązane jest właśnie z wykonywaną na polskich osiedlach termomodernizacją, która dała spółdzielniom okazję do zainwestowania w nowe, kolorowe elewacje 😉

    Warto również wspomnieć o rozpoczętej dobrą dekadę temu masowej wymianie tradycyjnych lamp i żarówek na energooszczędne LEDy! Te zagościły na dobre nie tylko w naszych domach, ale również na ulicach – w latarniach oraz oświetleniu zewnętrznym budynków.

     

    Efektywność energetyczna – jak ją określić?

    Dojście do wysokiej efektywności energetycznej to droga, która dla niewprawionych może okazać się długa i wyboista. Od czego ją rozpocząć, aby przejść przez nią w spokojny i uporządkowany sposób?

    Każdorazowo powinniśmy zacząć od zebrania solidnych podstaw w postaci danych! Planowanie zmian i modernizacji „w ciemno” często może przynieść więcej szkody niż pożytku! Aby świadomie zarządzać gospodarką energetyczną w naszym domu lub firmie w pierwszej kolejności warto zdecydować się na audyt energetyczny. Taki dokument ma na celu przede wszystkim dogłębną analizę i opis, w jaki sposób użytkowana jest energia w danym obiekcie. Na tej podstawie audytor wskazuje również obszary dające pole do oszczędności energii. Nierzadko będą to instalacje lub elementy wymagające poprawy lub modernizacji. Nie warto jednak obawiać się zmian!

    Jeśli planujecie rozpocząć swoją przygodę z efektywnością energetyczną, zapraszamy do kontaktu! Nasi specjaliści pomogą Wam w doborze i realizacji najlepszych rozwiązań.

     

    Kontakt

    Efektywniej sp. z o.o.

    pl. Wolności 7b, 50-071 Wrocław

    tel.: 883 747 577

    e-mail:  info@efektywniej.pl