Wyślij formularz i skorzystaj z darmowej konsultacji

  24 stycznia 2023

  Grant OZE dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych

  Dopłata do instalacji fotowoltaicznych montowanych na domach wielorodzinnych zarządzanych przez wspólnoty mieszkaniowe czy spółdzielnie wyniesie 50 proc. wartości instalacji – takie słowa jeszcze pod koniec 2022 roku padły z ust ministra rozwoju i technologii, Waldemara Budy. W obliczu rosnących kosztów energii elektrycznej, wsparcie dla budynków wielorodzinnych może okazać się nieocenione. 

  Dotychczas prywatna, przydomowa fotowoltaika zarezerwowana była jedynie dla domów jednorodzinnych. Dotacje przewidziane przez ministerstwo rozwoju i technologii mogą to zmienić. Na ten moment maksymalna wysokość dopłat do instalacji fotowoltaicznych dla budynków wielorodzinnych, takich jak bloki czy kamienice wynosi zaledwie 6 tys. zł. O ile w dla właściciela domu jednorodzinnego jest to znaczące wsparcie, tak w przypadku, znacznie większego, potrzebującego znacznie większej instalacji bloku, jest to zaledwie kropla w morzu kosztów.  

  Przewidziano zatem nowe rozwiązanie, według którego dofinansowanie na instalacje PV dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych ma wynieść do 50 proc. wartości instalacji. 

  Dzisiaj, żeby postawić instalację na bloku jest możliwość dofinansowania tak jak w „Moim Prądzie” – do 6 tys. zł. My proponujemy zupełnie inną filozofię. Te instalacje będą tutaj trochę większe, w związku z tym to finansowanie będzie wyższe. Proponujemy dofinansowanie do 50 proc., co oznacza, że przy średniej instalacji 30 kWh jesteśmy w stanie dopłacić mniej więcej 75 tys. zł do instalacji wartej 150 tys. zł – zaznacza Waldemar Buda. 

  Fotowoltaika dla osiedla – dofinansowanie w zasięgu ręki

  Na program dofinansowania instalacji OZE (odnawialnych źródeł energii) przeznaczone zostanie prawie pół miliarda złotych w ramach prefinansowania z Polskiego Funduszu Rozwoju. Dofinansowanie będzie obejmować zakup, montaż lub budowę nowej instalacji OZE lub modernizację instalacji, w wyniku której zainstalowana moc wzrośnie o co najmniej 25%. Dofinansowaniem objęte będą również instalacje wspomagające, takie jak magazyny energii i pompy ciepła.  

  Jak informuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii, dotowane instalacje OZE mogą być znacznie większe i produkować znacznie więcej energii niż jest to potrzebne na potrzeby części wspólnych budynku. Nadmiar wyprodukowanej energii może być rozliczany miesięcznie ze sprzedawcą energii według cen hurtowych, a uzyskane przy sprzedaży środki zasilą budżet osiedla. Przychody te będą mogły obniżać koszty utrzymania budynku, a uzyskane oszczędności mogą być przeznaczone na remonty. Prosument, czyli w tym przypadku zarządca budynku, będzie musiał zgłosić do sprzedawcy energii swój status prosumenta lokatorskiego, dokumentując to uchwałą o budowie instalacji OZE. 

  Grant na fotowoltaikę – kiedy nabór?

  Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe będą mogły składać wnioski o dofinansowanie od 1 lutego do Banku Gospodarstwa Krajowego.  

  Fotowoltaika w bloku – jak ją zaplanować?

  Planując instalację fotowoltaiczną w bloku, należałoby zacząć od dokładnej analizy, która wykaże, czy takie rozwiązanie na pewno okaże się dla nas opłacalne.  

  Audyt fotowoltaiczny pomoże rozwiać wszelkie niejasności i zaprojektować efektywnie działającą instalację. W Efektywniej już od lat wykonujemy ekspertyzy OZE, w ramach których zużycie energii elektrycznej przez wszystkie zainstalowane w obiekcie urządzenia, przyglądamy się jego bieżącym potrzebom, a także ustalamy, jaką powierzchnię inwestor może przeznaczyć na instalację fotowoltaiczną.  

  Sporządzane przez nas analizy zawierają rozmieszczenie modułów oraz możliwy sposób ich połączenia i podłączenia do sieci elektroenergetycznej. Przy wyznaczaniu opłacalności inwestycji uwzględniamy takie parametry, jak temperaturowy współczynnik strat mocy, straty na przesyle energii elektrycznej oraz sprawność wewnętrzną. Roczna produkcja energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych szacowana jest m.in. na podstawie danych z najbliższej stacji aktynometrycznej, nachylenia instalacji oraz orientacji względem stron świata. 

  Zapraszamy do kontaktu! 

   

   

  Kontakt

  Efektywniej sp. z o.o.

  ul. Strzegomska 42B/9 piętro, 53-611 Wrocław

  tel.: 883 980 577

  e-mail:  info@efektywniej.pl