Czy instalacje OZE dla spółdzielni lub wspólnot mieszkaniowych są opłacalne?
Kryzys energetyczny zmusza do szukania oszczędności na wielu płaszczyznach. Jedną z nich bez wątpienia jest ogrzewanie budynków oraz przygotowanie ciepłej wody użytkowej.
Przydomowe instalacje OZE już od lat cieszą się w naszym kraju popularnością. Dzięki zapowiadanym programom dofinansowań już za kilka lat mogą stać się powszechnym rozwiązaniem również w blokach czy kamienicach.
1 lutego 2023 roku Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) rozpoczął przyjmowanie wniosków grantowych na instalacje OZE dla budynków wielorodzinnych. Grant może pokryć nawet do 50% planowanych kosztów inwestycji.
Więcej napisaliśmy w naszym artykule >>> Grant OZE dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych
Rozwiązania OZE dla osiedli
W ostatnich tygodniach wiele spółdzielni mieszkaniowych zwraca się do nas z kwestią doboru instalacji OZE oraz znalezienia odpowiednich dofinansowań, które pomogłyby w realizacji takiej inwestycji. Największe zainteresowanie wzbudzają oczywiście systemy fotowoltaiczne. Nic w tym dziwnego – w końcu właśnie ta technologia jest najszerzej znana i to ona przede wszystkim jest kojarzona z odnawialnymi źródłami energii. Warto jednak zainteresować się pozostałymi rozwiązaniami OZE dla osiedli, które nierzadko mogą przynieść znacznie lepsze wyniki!
Po kilku telefonach od klientów, zaczęliśmy zastanawiać się, jakie instalacje mogłyby najlepiej sprawdzić się w przypadku całych osiedli mieszkaniowych, jednocześnie nie drenując kieszeni ich mieszkańców.
Doskonałym rozwiązaniem okazało się połączenie dwóch technologii OZE – paneli fotowoltaicznych oraz pompy ciepła typu powietrze-woda. W naszym klimacie pozwala ono na niezakłóconą, całoroczną produkcję ciepłej wody użytkowej, w którą zaopatrywani byliby mieszkańcy osiedla.
Nie minęło wiele czasu, a rozwiązanie na własnej skórze mógł sprawdzić jeden z naszych klientów…
Instalacje OZE dla osiedli – case study
Omówmy zatem szczegóły! Wspomniany klient to spółdzielnia mieszkaniowa z Wrocławia, której zaproponowaliśmy opisane wyżej połączenie instalacji PV z pompą ciepła. Zobaczcie, jak sprawdza się ono a przykładzie jednego z budynków spółdzielni:
- Powierzchnia użytkowa budynku: 2 482,19 m2
- Powierzchnia dachu: 758,49 m2
- Aktualne zużycie ciepła na potrzeby c.w.u.: 684,04 GJ/rok
- Aktualna stawka za ciepło: 100,37 zł/GJ
- Roczne koszty za c.w.u.: 68 655,38 zł
Nasz klient był przede wszystkim ciekawy, na ile opłacalne przy aktualnych cenach za energię cieplną i elektryczną będzie połączenie systemów PV i pompy ciepła.
Po przeprowadzeniu wizji lokalnej zaprojektowaliśmy instalację fotowoltaiczną o mocy 25,5 kWp. W konsekwencji przyniesie ona roczny uzysk energii rzędu 25 143 kWh. Koszt jej zakupu oraz montażu został wyceniony na około 113 220 zł.
Na potrzeby budynku dobraliśmy również pompę ciepła typu powietrze-woda wraz z zasobnikami do akumulacji ciepłej wody użytkowej. Ich łączny koszt wynosi 93 211 zł.
Jak będzie działać taki układ?
Instalacja została zaprojektowana w taki sposób, aby pompa ciepła pracowała jedynie wtedy, gdy zapewniamy energię z systemu fotowoltaicznego, a uzyskana cena za 1GJ będzie niższa niż oferowana przez miejską ciepłownię.
Ponadto klient zostanie wyposażony w system zarządzania energią, dzięki któremu na bieżąco będzie mógł zmieniać nie tylko temperaturę ciepłej wody użytkowej i jej przepływy, a także zyska możliwość sterowania pompami cyrkulacyjnymi.
- Koszt inwestycji: 206 511 zł
- Szacowane roczne produkcji ciepła: 43 520 zł
- Szacowane roczne oszczędności: 25 134 zł
- Czas zwrotu inwestycji: 8,21 lat
Czas zwrotu inwestycji z grantem OZE: 4,1 lat.
Połączenie dopełniających się systemów OZE dla osiedli stwarza możliwości taniej produkcji ciepła na potrzeby ciepłej wody użytkowej. Dzięki zapowiadanemu programowi grantowemu na osiedlowe instalacje odnawialnych źródeł energii, dlatego czas zwrotu takich inwestycji będzie stosunkowo szybki.
Na koniec warto zaznaczyć, że proponowane rozwiązanie jest stosunkowo uniwersalne. Co ważne, wspólnota czy spółdzielnia mieszkaniowa nie musi być właścicielem węzła cieplnego, aby takie zmiany przeprowadzić, jak również nie wymagają one zezwolenia od dostawcy ciepła. To bardzo dobra wiadomość dla większości osiedli, gdzie węzeł cieplny należy do miejskiego dostawcy ciepła.
Tekst i opracowanie: Julia Szafran
Kontakt
Efektywniej sp. z o.o. pl. Wolności 7b, 50-071 Wrocław tel.: 883 747 577 e-mail: info@efektywniej.pl |