Wyślij formularz i skorzystaj z darmowej konsultacji

    Mimo że wielu z nas nie wyobraża sobie lata bez słońca i bezchmurnego nieba, wysokie temperatury mogą dać się we znaki! Fale upałów z roku na rok stają się coraz intensywniejsze, zmuszając nas do poszukiwania coraz to nowszych sposobów ucieczki  przed gorącem. Poniżej zebraliśmy dla Was 7 domowych sposobów na ochłodzenie domu lub mieszkania. Mamy nadzieję, że nieco ostudzą gorącą atmosferę.

    Chłodzenie poprzez wietrzenie

    Wiele osób pragnących ochłodzić mieszkanie w gorący dzień otwiera na oścież okna w całym mieszkaniu. To błąd! Nawet najchłodniejsze pomieszczenia szybko się ogrzeją, jeśli podczas gorącego popołudnia postanowimy je przewietrzyć.

    Z otwieraniem okien najlepiej poczekać do późnego wieczora. Dlaczego nie wcześniej? Ponieważ wieczorami zarówno nagrzana po całym dniu ziemia, jak również chodniki i mury budynków zaczynają oddawać ciepło. Zanim ochłodzą się one na dobre, uchodzące z nich gorące powietrze może wpaść do naszego mieszkania. Aby chłodzenie poprzez wietrzenie miało sens, okna należy otwierać na noc, po czym zamykać je z samego rana.

    Jeśli musimy wywietrzyć mieszkanie w ciągu dnia, warto zwrócić uwagę na to, które okna otwieramy o danej porze. Przed południem w miarę możliwości wybierajmy te od północy, a o świcie i po południu – okna umiejscowione na ścianie wschodniej.

    Przestań produkować ciepło!

    Na co dzień nie przykładamy zbyt wiele uwagi do tego, ile ciepła produkują zarówno sprzęty w naszym domu, jak i wykonywane przez nas czynności. Warto zatem przyjrzeć się, jakie urządzenia produkują najwięcej ciepła. Do znacznych temperatur nagrzewają się komputery i laptopy, a także ładowarki do tych ostatnich. Jeśli ich nie używacie, wyłączcie je. Dzięki temu w niedługim czasie temperatura w pokoju spadnie. Warto również przyjrzeć się oświetleniu.

    Jeśli dotychczas korzystaliście z klasycznych żarówek, warto wymienić je na LEDy. Nie tylko nie emitują one ciepła, ale również zużywają znacznie mniej energii, za co podziękuje Wam Wasz portfel.

    Wiele ciepła produkujemy również podczas gotowania! Jeśli na horyzoncie majaczy upalny tydzień, zaplanujmy czas tak, by ewentualne gotowanie przełożyć na wieczór lub wczesny poranek. Warto również wybierać potrawy niewymagające zbyt długiego czasu gotowania czy pieczenia. Może to dobra okazja, aby sięgnąć do przepisu na chłodnik lub sałatki?

    Zainwestuj w białe zasłony

    Biała tkanina zawieszona w oknie pomoże nieco ochłodzić pomieszczenie podczas fali upałów. Jasny materiał będzie odbijać promienie słoneczne, przepuszczając do mieszkania o wiele mniej ciepła niż w przypadku zasłon w ciemnych barwach. Doskonale nadadzą się do tego grubsze kotary z naturalnych materiałów (np. len, bawełna). Najlepsze efekty uzyskacie jednak wywieszając białą tkaninę po zewnętrznej stronie okna. Jeśli chcecie uzyskać dodatkowy chłód, a przy okazji zwiększyć nieco wilgotność powietrza w Waszym domu, możecie zamoczyć zasłony w lodowatej wodzie.

    Wywieszenie białych zasłon nie wymaga zbyt dużych nakładów finansowych, a kiedy gorące dni miną, z łatwością możecie zmienić wystrój pomieszczenia zmieniając je na inne, kolorowe modele.

    Wentylatory i oczyszczacze powietrza

    To najpopularniejsze rozwiązanie, po jakie sięgamy w pierwszej kolejności, by przynieść sobie ulgę od gorąca. Wentylatory są proste w obsłudze i szeroko dostępne, dzięki czemu możemy przebierać w najróżniejszych modelach, dopasowując je do naszych oczekiwań i gustu. Warto jednak pamiętać, iż cyrkulatory powietrza nie tyle obniżają temperaturę powietrza, co wprawiają je w intensywny ruch, sprawiając wrażenie chłodu.

    Ciekawą alternatywą do tradycyjnych wiatraków mogą okazać się oczyszczacze powietrza. Również one zapewniają zwiększoną cyrkulację powietrza, wprawiając je w ruch. Dodatkową funkcją, która może przynieść nam ulgę podczas skwarnego popołudnia jest wbudowany w niektóre modele nawilżacz powietrza. Jeśli wlejemy do urządzenia lodowatą wodę, zapewnimy sobie orzeźwiającą mgiełkę.

    Warto jednak pamiętać, aby z obu urządzeń korzystać z rozwagą. Jedną z najczęstszych przyczyn przeziębień w sezonie letnim jest właśnie długotrwały i intensywny kontakt z wszelkiego rodzaju chłodnym nadmuchem, czy to z klimatyzacji, czy to z wentylatorów. Chyba nie chcielibyście spędzić wakacji tułając się po przychodniach.

    Postaw na rolety termoizolacyjne

     

    Tak samo jak zasłony, jasne rolety pomogą nieco ograniczyć nagrzewanie się pomieszczeń. Na rynku dostępne są specjalistyczne rolety termoizolacyjne, które nie tylko zabezpieczają wnętrze przed zbytnim nagrzaniem, ale również zapewnią nam ochronę przed światłem słonecznym. Ten rodzaj rolet wykonany jest z gęsto plecionego materiału, który następnie poddawany jest dodatkowemu podgumowaniu. Niektóre modele dodatkowo pokrywane są od strony zewnętrznej srebrną folią odbijającą promienie słoneczne.

     

    Domowa klimatyzacja

    Jeśli nie chcemy inwestować w klimatyzację, możemy zafundować sobie jej domowy odpowiednik! Wystarczy, że przed naszym domowym wiatrakiem ustawimy miskę wypełnioną zimną wodą i lodem. (oczywiście w bezpiecznej odległości) Chłodne powietrze szybko rozejdzie się po pomieszczeniu, gwarantując nieco ulgi w gorący dzień.

     

    Zaproś więcej zieleni do swojego domu

    Kto z nas nie lubi przebywać w otoczeniu roślin? Produkują tlen, dbają o utrzymanie wilgotności powietrza, a ich obecność wpływa na obniżenie nie tylko naszego poziomu stresu, ale przede wszystkim – temperatury w naszych mieszkaniach! Upały mogą być dobrym pretekstem, by rozszerzyć naszą domową dżunglę.

    Jak widzicie, skutecznych sposobów na ochłodzenie mieszkania jest całkiem sporo, w tym również tych całkowicie bezpłatnych! Faktem jednak jest, że większość z nich wymaga od nas nakładu czasu i sił, a także może wymusić reorganizację codziennego życia. Jeśli nie chcecie godzić się na kompromisy, warto kompleksowo podejść do kwestii termoizolacji i efektywnego chłodzenia domu lub mieszkania.

    Jeśli planujecie przygotować swój dom do przyszłego lata, zapraszamy do kontaktu! Nasi specjaliści pomogą Wam w doborze i realizacji najlepszych rozwiązań.

    Kontakt

    Efektywniej sp. z o.o.

    pl. Wolności 7b, 50-071 Wrocław

    tel.: 883 747 577

    e-mail:  info@efektywniej.pl