Czy urzędy liczą się z energią?
Z końcem 2022 roku na wszystkie jednostki z sektora finansów publicznych został nałożony obowiązek zmniejszenia zużycia energii elektrycznej o minimum 10%. Czasu na zaplanowanie i skuteczne wprowadzenie zmian jest niewiele, gdyż ostateczny termin na wykazanie oszczędności upływa 31 grudnia 2023 roku. Czas na oszczędności! Sektor publiczny zmierzy się z ciekawym, acz wymagającym wyzwaniem.
Za nowymi zobowiązaniami stoją założenia Ustawy z dnia 7 października 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej.
Polska strategia energetyczna
Zmniejszenie zużycia energii w jednostkach państwowych ma na celu nie tylko prozaiczne oszczędności, lecz przede wszystkim – wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego Polski. Warto pamiętać, iż obecny kryzys na rynku nośników energii jest efektem gwałtownych zmian geopolitycznych wywołanych rosyjską agresją na Ukrainę w dniu 24 lutego 2022 roku.
Na zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego składa się szereg działań, których planowanie ciąży w Polsce na barkach ministra ds. gospodarki. Zaspokajanie potrzeb energetycznych odbywa się zatem poprzez całą gamę planowanych przez organy państwowe inwestycji i działań, mających zapewnić obywatelom wolny i tani dostęp do energii elektrycznej i cieplnej.
Zakrojone na szeroką skalę energooszczędne inicjatywy wpisują się w opisaną wyżej strategię i wedle rządowych prognoz, winny mieć realny wpływ na zmniejszenie zużycia energii, tym samym wzmacniając bezpieczeństwo energetyczne kraju. Ustawodawca poprzez zachęcanie do oszczędności w jednostkach samorządowych pragnie dać przykład i zachęcić szerokie grono odbiorców do podejmowania efektywnych środków w zakresie zmniejszenia zużycia energii elektrycznej.
Więcej o bezpieczeństwie energetycznym przeczytasz w naszym artykule >>> Bezpieczeństwo energetyczne – co czeka Polskę?
Oszczędności energii w jednostkach publicznych – kogo dotyczy?
Obowiązek zmniejszenia zużycia energii o 10% dotyczy większości jednostek sektora publicznego. Wliczają się w nie m.in.:
- Uczelnie publiczne
- Narodowy Fundusz Zdrowia
- Państwowe i samorządowe instytucje kultury
- Organy władzy publicznej (m.in. administracji rządowej, kontroli państwowej, sądy i trybunały)
- Jednostki samorządu terytorialnego oraz ich związki
- Instytucje gospodarki budżetowej
- Państwowe fundusze celowe
- Związki metropolitalne
- Zakład Ubezpieczeń Społecznych i zarządzane przez niego fundusze
- Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego i fundusze zarządzane przez jej prezesa
- Polska Akademia Nauk i tworzone przez nią jednostki organizacyjne
Kary za brak oszczędności energii
Co w przypadku gdy jednostka nie wykaże oszczędności? Sektor publiczny musi zacząć liczyć się z karami finansowymi. Ich wymierzenie leżeć będzie w gestii prezesa Urzędu Regulacji Energetyki i mogą sięgać nawet 20 000 zł. Taka kara może znacznie przekroczyć wydatki poniesione na poprawę energooszczędności…
Jakie działania zmniejszą zużycie energii?
Jak czytamy w rządowym obwieszczeniu, do istotnych działań na rzecz poprawy efektywności energetycznej należy zaliczyć, m.in.:
1) ograniczenie oświetlenia zewnętrznego, wyłączenie dobowej lub świątecznej iluminacji budynków;
2) dążenie do zapewnienia temperatury pomieszczeń: przy ogrzewaniu budynku na poziomie 19 stopni Celsjusza, przy chłodzeniu budynku na poziomie 25 stopni Celsjusza;
3) modernizację lub wymianę oświetlenia;
4) zastosowanie systemów pomiarowych, monitorujących i sterujących w ramach wdrażania systemów zarządzania energią;
5) wprowadzenie usprawnień organizacyjnych oraz działań edukacyjno-informacyjnych racjonalizujących zużycie energii przez pracowników urzędów;
6) wykorzystanie ciepła odpadowego z serwerowni do ogrzewania zajmowanych budynków.
Jeżeli planują Państwo realizację inwestycji pozwalających na pewne oszczędności energii, zapraszamy do kontaktu i skorzystania z bezpłatnych konsultacji. Nasi audytorzy pomogą w dobraniu optymalnych rozwiązań dla danego obiektu oraz przedstawią kosztorys wybranych inwestycji. Służymy także odpowiedzią na wszelkie pytania związane z dziedziną efektywności energetycznej.
Tekst i opracowanie: Julia Szafran
Kontakt
Efektywniej sp. z o.o. pl. Wolności 7b, 50-071 Wrocław tel.: 883 747 577 e-mail: info@efektywniej.pl |