W wielu domach grzeją już kaloryfery – część z nich zapewne słabiej niż zwykle, przykręcone ręką oszczędnych właścicieli.
Nie oszukujmy się. Tej zimy tysiące Polaków stanie przed trudnym wyborem, w którym komfort cieplny zostanie poświęcony w celu ratowania domowego budżetu. Jest to sytuacja, na myśl o której zwyczajnie boli nas serce. Nie bez przyczyny zawsze zaznaczaliśmy, że oszczędzanie energii nigdy nie powinno oznaczać wyrzeczeń i rezygnowania z komfortu cieplnego!
Na rozpoczęcie sezonu grzewczego przygotowaliśmy dla Was zbiór w pełni darmowych i skutecznych metod, które w efektywny sposób pozwalają na zatrzymanie ciepła w domu lub mieszkaniu. Mamy nadzieję, że dzięki nim choć trochę odciążymy Wasz domowy budżet. Oszczędzanie ciepła czas zacząć!
1. Wietrz z głową
Wietrzenie? Mogłoby się wydawać, że tak prosta czynność nie może mieć przed nami żadnych tajemnic! A jednak w sezonie grzewczym dzięki dobrym nawykom możemy zaoszczędzić od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych!
Jak zatem należy wietrzyć mieszkanie? Krótko i intensywnie! W ten sposób unikniemy znacznego wychłodzenia ścian i wyposażenia pokoju, a co za tym idzie, zużyjemy mniej energii na ponowne ogrzanie pomieszczenia.
Jak to zrobić?
Na 5 minut przed planowanym wietrzeniem należy przykręcić kaloryfery w pomieszczeniu, a następnie otworzyć okna na oścież. Pamiętajmy, że nie trzeba zostawiać otwartych okien na długo. Kilkuminutowe wietrzenie w zupełności wystarczy!
Znacznym ułatwieniem mogą okazać się tutaj głowice termostatyczne z funkcją tzw. czujnika otwartego okna. Gdy wykryją one napływ zimnego powietrza, niezwłocznie zamykają dopływ ciepła do kaloryferów na kilkanaście minut, dzięki czemu nie musimy pamiętać o uprzednim wyłączaniu grzejników.
Jeśli wcześniej nie zwracaliście większej uwagi na sprytne wietrzenie mieszkania, wypróbujcie powyższe porady i sami sprawdźcie, czy w Waszych rachunkach da się dostrzec różnicę!
2. Nie zasłaniaj grzejników
Dlaczego? Ponieważ utrudnia to cyrkulację ogrzanego powietrza!
Ciepłe powietrze potrzebuje przestrzeni, aby bez przeszkód rozejść się po mieszkaniu. W wielu domach, czy to ze względów estetycznych, czy przez brak miejsca (znamy to!), kaloryfery pozastawiane są przez różnego rodzaju sprzęty – kanapy, stoły czy szafki. Miłośnicy długich zasłon również mają na sumieniu utrudnianie cyrkulacji nagrzanego powietrza. Na podobnych osłonach zatrzymuje się, a w efekcie – marnuje, do 20% produkowanego przez grzejnik ciepła!
Czy oznacza to, że natychmiast mamy brać się za przemeblowanie? Nie! Warto jednak zapewnić choć trochę przestrzeni wokół pracującego kaloryfera. Wystarczy już 10 centymetrów, aby ogrzane powietrze bez przeszkód mogło rozejść się po pomieszczeniu.
Pamiętajmy zatem, aby ściągnąć z grzejników wszelkiego rodzaju obudowy oraz odsunąć meble lub długie firany. Jeśli kaloryfery (zwłaszcza te starsze) pomalowane są kilkoma warstwami farby, zarezerwujcie sobie weekend na mozolne odkrywanie prehistorycznych, olejnych pokładów 😉
W miarę możliwości pomyślmy też o odsłonięciu rurek grzewczych, jeśli takie znajdują się w naszym mieszkaniu. One również potrafią dać nam sporo ciepła!
3. Dbaj o zachowanie ciepła w pomieszczeniach wspólnych!
Ta porada skierowana jest do mieszkańców starych dobrych bloków i innych budynków wielorodzinnych 😉 Przestrzenie wspólne często traktowane są jak ziemia niczyja. Mało kto zwraca uwagę na otwarte na klatce schodowej okna lub palące się godzinami światło. To błąd!
Dbając o takie pomieszczenia, dbamy również o swój budżet. W końcu za ich ogrzewanie i utrzymanie płacą wszyscy mieszkańcy budynku.
Zamykajmy zatem drzwi i okna w przestrzeniach wspólnych takich jak klatka schodowa, piwnica czy korytarz. Dzięki temu unikniemy strat ciepła i znacznego wychłodzenia budynku. Warto również uczulić na te kwestie sąsiadów, a zapewnimy znaczne oszczędności w całym bloku!
4. Zwróć szczególną uwagę na okna!
Okna są najcieńszym miejscem w ścianie, dlatego w miesiącach zimowych warto poświęcić im nieco uwagi.
Jak wykazują liczne badania termowizyjne, to właśnie tą drogą ucieka od 25 do 40% ciepła!
Nikogo nie zdziwi więc fakt, że ich stan techniczny i jakość mogą równie dobrze wesprzeć, jak i utrudnić utrzymanie prawidłowej temperatury w mieszkaniu. Pamiętajmy zatem, aby sprawdzić, czy stolarka okienna jest szczelna, a szyby – odpowiednio grube. W niektórych przypadkach może się okazać, że wymiana okien, mimo stosunkowo dużego kosztu, w dłuższej perspektywie będzie opłacalna. Pamiętajmy również o sprawdzeniu, czy okna są prawidłowo uszczelnione!
Kolejną wartą uwagi kwestią jest to, czy i kiedy okna zasłaniamy. O ile w słoneczny dzień warto je odsłonić w celu wpuszczenia do mieszkania światła słonecznego, tak po zmroku powinniśmy zasłonić powierzchnię szyby. Przydadzą się do tego wszelkie żaluzje i zasłony, a także ustawione na parapecie sprzęty czy dekoracje, które „zatrzymają” na sobie nieco chłodu. Jedno jest pewne – oszczędzanie ciepła zacznijmy od okien!
5. Kontroluj temperaturę w domu!
Temperatura pomieszczeń powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb mieszkańców. W końcu każdy z nas nieco inaczej odczuwa komfort cieplny! Pamiętajmy jednak, że jeśli podczas sezonu grzewczego chcemy chodzić po domu w lekkich ubraniach, zapłacimy więcej.
Zalecana temperatura w lokalu mieszkalnym powinna mieścić się, w zależności od pomieszczeń, między 17°C a 24°C.
Najniższa temperatura powinna panować w sypialni. Do zdrowego snu wystarczy nam jedynie 18°C. Nieco bardziej będziemy grzać w pokojach dziennych, gdzie zalecana temperatura powinna wynosić ok. 20°C. Najcieplej będzie w łazience – optymalnie powinniśmy nagrzać ją do 24°C .
Jeśli proponowane wskaźniki są dla Was za wysokie, tym lepiej! Każdorazowe obniżenie średniej temperatury całego domu lub mieszkania o 1°C oznacza zmniejszenie rachunków za ogrzewanie o około 7%!
Może jednak warto zaprzyjaźnić się z ciepłymi swetrami? 😉
6. Szukaj okazji do zmniejszenia ogrzewania!
O tej metodzie zapewne słyszało już wielu, ale będziemy o niej przypominać do końca świata i jeden dzień dłużej!
Warto dołączyć do swoich nawyków obniżanie temperatury przed dłuższym wyjściem z domu (np. do pracy czy szkoły), a także na noc. W ten sam sposób powinniśmy potraktować rzadko używane pomieszczenia.
Nie powinno się jednak całkowicie wyłączać ogrzewania, a jedynie zmniejszyć je do temperatury ok. 16÷17°C, co zapobiegnie nadmiernemu wychłodzeniu pomieszczeń.
7. Jeśli mieszkasz w bloku – poznaj swoje prawa!
Warto mieć świadomość, że jako mieszkańcy możemy mieć wpływ na pozytywne zmiany w całej wspólnocie! Każdy mieszkaniec ma prawo poprosić zarządcę nieruchomości lub osiedla o sprawdzenie, czy możliwe jest:
- obniżenie krzywych grzewczych w budynku
- obniżenie mocy zamówionej na potrzeby C.O. i C.W.U.
- skorygowanie temperatury ciepłej wody użytkowej
Każda możliwość korekty i obniżenia tych wskaźników oznacza oszczędności energii cieplnej w całym budynku!
Jak widać, prostych sposobów na oszczędzanie ciepła w domu lub mieszkaniu jest wiele. Większość z nich polega na wyrobieniu w sobie dobrych nawyków, których jedynym kosztem jest odrobina czasu i uwagi.
Na koniec mamy do Was jeszcze jeden apel – nie bójcie się zwrócić o pomoc do ekspertów!
Oszczędzanie ciepła domowymi sposobami jest w stanie podratować nasz budżet, jednak największe oszczędności możemy osiągnąć dzięki rozwiązaniom stawiającym na kompleksową poprawę efektywności energetycznej całego budynku.
Dzięki wypracowanym przez lata praktyki rozwiązaniom udowadniamy, że sezon grzewczy nie musi być obciążeniem dla budżetu, a oszczędzanie ciepła nigdy nie powinno oznaczać wyrzeczeń i rezygnowania z komfortu cieplnego!
W ramach walki z kryzysem energetycznym nasi specjaliści udzielają darmowych konsultacji, dzięki którym uporządkujecie swoją wiedzę o efektywności energetycznej i wspólnie z audytorami dobierzecie optymalne rozwiązania dla Waszego domu lub mieszkania.
Kontakt
Efektywniej sp. z o.o.
pl. Wolności 7b, 50-071 Wrocław tel.: 883 747 577 e-mail: info@efektywniej.pl |