Wyślij formularz i skorzystaj z darmowej konsultacji

    Czy istnieje matematyczny wzór na oszczędności? Wychodzi na to, że… tak! Sprawdź, jak oszacować wydatki i obniżyć koszty ogrzewania!

    O rosnących cenach węgla, gazu oraz energii cieplnej słyszymy już niemal od roku, jednak widząc comiesięczne rachunki za ogrzewanie, zapewne co drugi Polak łapie się za głowę. To zupełnie normalne! Ciężko w końcu przejść do porządku dziennego z kryzysem energetycznym regularnie drenującym nasze portfele. Warto zweryfikować, czy nasze koszty ogrzewania mieszczą się w normie.

    Regularnie spływają do nas pytania, w jaki sposób racjonalnie oszczędzać energię cieplną i co najważniejsze, od czego zacząć? W poniższym tekście postaramy się przybliżyć proste sposoby, dzięki którym w miarodajny sposób oszacujecie swoje zużycie energii cieplnej. 

    Jak oszacować zużycie energii na potrzeby ogrzewania?

    Warto mieć świadomość, że odpowiedź na to pytanie nigdy nie będzie (i nie powinna być!) uniwersalna. Każdy budynek jest przecież inny… Zależeć będzie ona przede wszystkim od źródła oraz ilości zużytej energii, czy to na cele grzewcze, czy na przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Dopiero dane o zużyciu energii cieplnej w ciągu całego sezonu grzewczego pozwolą nam odpowiedzieć na zadane pytanie. 

    Ale po kolei… 

    Pierwszym krokiem będzie przeanalizowanie zużycia energii cieplnej za ostatnie 12 miesięcy. Pamiętajmy, aby wziąć pod uwagę osobne zużycie na potrzeby centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej. W tym miejscu pojawia się pierwszy problem, ponieważ najczęściej mamy jeden licznik ciepła, który nie rozgranicza energii zużytej na powyższe potrzeby. Jak zatem oszacować koszty ogrzewania?

    Z tej opresji wybrniemy w prosty sposób. Wystarczy sprawdzić średnie zużycie energii cieplnej na potrzeby c.w.u w miesiącach poza sezonem grzewczym i porównać je ze zużyciem miesięcznym w sezonie grzewczym. Różnica między nimi da nam przybliżone zużycie energii cieplnej na potrzeby ogrzewania. 

    Znając ilość GJ zużytych w ciągu roku na cele grzewcze, wystarczy podzielić je przez ogrzewaną powierzchnię budynku wedle poniższego wzoru: 

    X GJ : Y m²

    Otrzymany wynik powinien prezentować się w następujący sposób: 

    x GJ/1m²

    Jak analizować otrzymane wyniki?

    Jeżeli otrzymany wynik będzie wyższy lub równy 0,60 GJ/m² rocznie, jest to znak, że nasz budynek traci bardzo dużo ciepła. W tej sytuacji należałoby zlecić gruntowny audyt energetyczny, który pomoże wyśledzić przyczyny nadmiernej energochłonności i wskaże sposoby ograniczenia zużycia ciepła. Jeśli Wasz budynek nie przeszedł jeszcze termomodernizacji, prawdopodobnie ten krok w pierwszej kolejności zostanie Wam polecony przez każdego audytora. Dzięki funkcjonującym w Polsce programom wsparcia oraz różnorodnym rozwiązaniom rynkowym, opcji na sfinansowanie takiej inwestycji znajdzie się co najmniej kilka. 

     

    Jak obniżyć koszty ogrzewania?

    Jeżeli nasze obliczenia wskazały na wynik oscylujący w okolicach 0,4 GJ/m² rocznie, jest to dla nas znak, że nie ma sensu obiektu ocieplać, a źródła problemu z nadmiernym zużyciem energii szukać gdzie indziej. W takiej sytuacji powinniśmy pochylić się nad instalacją centralnego ogrzewania oraz możliwością jej sterowania. W większości przypadków nasi klienci (ogrzewani ciepłem miejskim) nie są właścicielami węzła cieplnego i nie mają wglądu w pracującą automatykę. Skutkiem tej sytuacji jest nie tylko brak możliwości sterowania układem grzewczym, ale również narażenie na nieuczciwe praktyki ze strony dostawcy ciepła, próbującego różnymi sposobami sprzedać o wiele więcej ciepła, niż wynosi zapotrzebowanie budynku i jego mieszkańców. Aby temu zapobiec, warto zastanowić się nad montażem dodatkowej automatyki, która w sposób niezależny będzie sterować ciepłem dostarczonym do obiektu.  

    Znaczna ilość energii pochłaniana jest również na potrzeby przygotowania ciepłej wody użytkowej. Pozycją wyjściową do planowania oszczędności będzie przeliczenie ilości GJ, jakie zużywamy na podgrzanie 1m3 wody. Jeżeli otrzymany wskaźnik będzie wyższy niż 0,3 GJ/m3, to znak, że warto przeprowadzić audyt instalacji c.w.u. Taka analiza da nam wgląd w jej stan techniczny, stanowiąc podstawę do planowania niezbędnych modernizacji. W większości przypadków gra jest warta świeczki – wprowadzone rozwiązania pozwalają na zmniejszenie zużycia energii o ponad połowę. Podczas naszej ostatniej realizacji udało nam się zejść ze wskaźnika 0,6 GJ/m3 do 0,25 GJ/m3! Nietrudno policzyć, że przy cenach wynoszących 100zł za 1GJ, koszt podgrzania 1 m3 wody u naszego klienta spadł z 60 zł do 25 złotych. Wynik godny uwagi!

     

    Modernizacje instalacji – program wsparcia

    Od niemal roku realizujemy wraz z zespołem projekty grantowe, w ramach których realizujemy audyty oraz modernizacje instalacji ciepłowniczych dla wspólnot mieszkaniowych, spółdzielni czy budynków samorządowych wykonujemy. Wszystko odbywa się w sposób bezkosztowy! Jaki jest tego efekt? Nasi klienci bez angażowania środków własnych są w stanie zaoszczędzić od 10 do nawet 35% energii cieplnej. Nieskromnie przyznamy, że efekty końcowe każdorazowo robią wrażenie 😉 

    Jeżeli szukają Państwo rozwiązań pozwalających na znaczne oszczędności energii, zapraszamy do kontaktu i skorzystania z bezpłatnych konsultacji. Z chęcią pomożemy w dobraniu optymalnych rozwiązań i przedstawimy dostępne programy wsparcia. Dodatkowo odpowiemy na wszelkie pytania z dziedziny efektywności energetycznej. Pamiętajcie – nie jesteście sami!

     

    Tekst i opracowanie: Julia Szafran

    Wkład merytoryczny: Tomasz Śliwiński

     

    Kontakt

    Efektywniej sp. z o.o.

    pl. Wolności 7b, 50-071 Wrocław

    tel.: 883 747 577

    e-mail:  info@efektywniej.pl