Wyślij formularz i skorzystaj z darmowej konsultacji

    Czy wiedzieliście, że w Polsce zużywamy znacznie więcej energii na m2  mieszkania niż nasi sąsiedzi z Europy Zachodniej? Jak to możliwe, skoro funkcjonujemy w bardzo podobny sposób, używamy energooszczędnych urządzeń i pilnujemy, aby nie marnować prądu? Kluczową różnicą okazuje się efektywność energetyczna naszych domów i bloków…

    Co to jest efektywność energetyczna?

    Efektywność energetyczna budynku, nazywana również sprawnością energetyczną, to nic innego jak zdolność do jak najmniejszego zużycia energii przy zachowaniu pełnego komfortu i możliwości jego użytkowania. Jednym słowem – jest to stosunek wszystkich czerpanych z budynku korzyści do wkładu energii, jaki musimy zapewnić do ich uzyskania. Im większa zatem efektywność energetyczna budynku, tym mniejsze rachunki zapłacimy za jego użytkowanie.

    A gdzie w tym wszystkim audyt energetyczny? Otóż jest to pierwszy krok na drodze do zwiększenia sprawności energetycznej budynku!

    Co to jest i do czego służy audyt energetyczny?

    Audyt energetyczny to obszerna ekspertyza techniczno-ekonomiczna, polegająca na określeniu energochłonności budynku oraz wskazania sposobów na jej zmniejszenie.

    Możemy wyróżnić dwa główne cele audytu energetycznego budynku. Pierwszym z nich jest ocena jego aktualnego stanu technicznego oraz wszelkich czynników mających wpływ na poziom efektywności energetycznej. Pod lupę brane są wszystkie elementy i procesy wpływające na zużycie energii w danym obiekcie, takie jak:

    • przegrody zewnętrzne, czyli ściany, dachy, stropodachy
    • instalacje grzewcze
    • oświetlenie
    • instalacje wentylacyjne
    • stolarka okienna i drzwiowainstalacje klimatyzacyjne
    • instalacje ciepłej wody użytkowej
    • zastosowanie odnawialnych źródeł energii.

    Na podstawie zebranych danych audytor oblicza zapotrzebowanie na energię i moc cieplną w badanym budynku, dokonuje oceny efektywności energetycznej budynku, a przede wszystkim – przeprowadza dogłębną analizę techniczno-ekonomiczną, zawierającą wskazówki, co należy poprawić lub zmienić w budynku, aby jego efektywność energetyczna wzrosła.

    Dobrze przeprowadzony audyt energetyczny daje właścicielom i zarządcom obiektu komplet przydatnych wskazówek, które po wdrożeniu skutkują zmniejszeniem zapotrzebowania na ciepło i energię, a co za tym idzie zredukować koszty użytkowania budynku. Nie zawsze muszą to być zmiany drastyczne!

    Do zaleceń, jakie możemy otrzymać pod koniec audytu, zaliczają się nie tylko poważne modernizacje i remonty, ale również drobne i stosunkowo tanie do wprowadzenia zmiany. Czasem wystarczy jedynie odświeżyć izolację okien i drzwi czy wymienić oświetlenie na energooszczędne, aby odnotować znaczną poprawę efektywności energetycznej.

    Co więcej, audyt może pomóc w planowaniu przyszłych remontów i inwestycji, określając ich zasadność. Dzięki temu możemy uchronić się przed wykonaniem takich termomodernizacji, które w ostatecznym rozrachunku będą mieć niewielki wpływ na efektywność energetyczną obiektu.

    Korzyści z audytu energetycznego

    Poznaliśmy już cele i przebieg audytu energetycznego, jednak nie sposób nie wspomnieć o płynących z niego korzyściach. W końcu nie po to decydujemy się na audyt, aby nic z niego wyciągnąć 😉

    Dzięki audytowi energetycznemu zyskamy:

    • Solidną, popartą badaniami wiedzę o zużyciu energii w naszym budynku
    • Zestaw porad i wskazówek dobranych indywidualnie do naszego przypadku
    • Propozycję działań modernizacyjnych wraz z ich wyceną
    • Podstawę do ubiegania się o liczne dofinansowania w celu podniesienia efektywności energetycznej budynku
    • Ochronę przed nietrafionymi inwestycjami
    • …a w dalszej perspektywie – mniejsze zużycie energii i codzienne oszczędności!

    Nie zapominajmy również o tym, że decydując się na energooszczędne rozwiązania chronimy nie tylko nasz portfel, ale również środowisko! Mniejsze zużycie energii bezpośrednio przekłada się przecież na redukcję emisji CO2 do atmosfery.

    Jak widać, oszczędzanie energii to nie tylko energooszczędne triki i pamięć o wyłączaniu światła 😉 Kompleksowe podejście, obejmujące nie tylko pojedyncze mieszkanie, ale cały budynek pozwoli na znaczne, a co najważniejsze – długotrwałe oszczędności ciepła i energii.

    Jeśli chcecie zaangażować Wasze osiedle do dbania o środowisko i domowe budżety, zachęcamy do kontaktu! Wspólnie pochylimy się nad najlepszymi rozwiązaniami dla Was i Waszego najbliższego otoczenia.

     

    Kontakt

    Efektywniej sp. z o.o.

    pl. Wolności 7b, 50-071 Wrocław

    tel.: 883 747 577

    e-mail:  info@efektywniej.pl