Wyślij formularz i skorzystaj z darmowej konsultacji

    W dobie rosnących kosztów energii oraz globalnej dyskusji na temat ekologii, efektywne zarządzanie energią cieplną staje się kluczowym wyzwaniem zarówno dla gospodarstw domowych, obiektów publicznych czy przedsiębiorstw. Rachunki za ciepło nie mogą przecież wiecznie rosnąć…

    Co jednak w przypadku, gdy dostępne na rynku rozwiązania kosztują krocie i nie dają satysfakcjonujących efektów? Wówczas nie pozostaje nic innego, jak ruszyć głową i szukać alternatywnych rozwiązań. Sprawdźcie, jaki rezultat osiągnęliśmy tworząc nasz Program SAE.

     

    Jak powstał Program SAE?  

    Choć na rynku istnieje wiele rozwiązań z zakresu sterowania czynnikiem grzewczym, żadne z nich nie oferowało satysfakcjonujących oszczędności. To właśnie w procesie poszukiwania efektywnego i ekonomicznie opłacalnego systemu zarządzania energią powstał nasz autorski Program SAE. 

    Łącząc know-how efektywności energetycznej, ciepłownictwa oraz automatyki, opatentowaliśmy własny system zarządzania czynnikiem grzewczym w instalacji centralnego ogrzewania oraz chłodzenia. Podczas prac nad systemem przyświecała nam idea uniwersalnych rozwiązań. Z tego właśnie względu chcieliśmy, aby sprawdzał się niezależnie od tego, czy zarządca budynku był właścicielem źródła ciepła. 

    System łączy nowoczesne technologie z zaawansowaną analizą danych, umożliwiając precyzyjne dostosowanie temperatury w zależności od bieżących warunków oraz potrzeb użytkowników. W efekcie jesteśmy w stanie osiągnąć nawet 37% oszczędności energii cieplnej w skali roku! Taki właśnie rezultat uzyskaliśmy u naszych klientów z Dąbrowy Górniczej.  

     

    37% oszczędności – przypadek z Dąbrowy Górniczej 

    Nasz klient – Spółdzielnia Mieszkaniowa z Dąbrowy Górniczej, zdecydował się na przetestowanie Programu SAE w jednym z budynków na swoim osiedlu. Tym samym mieliśmy możliwość porównania, jak rachunki za ciepło będą przedstawiać się w identycznych budynkach przed i po montażu systemu.

     

    Sytuacja zastana: 

    • Budynek oddany do użytku w 1985 r. 
    • Powierzchnia użytkowa: 1234,25 metrów kwadratowych 
    • Zużycie ciepła na potrzeby ogrzewania w 2022 roku: 598,61 GJ 
    • Moc zamówiona dla budynku w 2022 roku: 74 kW 
    • Budynek był wyposażony w wymiennik ciepła na potrzeby centralnego ogrzewania oraz c.w.u. Urządzenie należy do MPEC 

     

    Prace przy wdrożeniu systemu rozpoczęliśmy od gruntownego zapoznania się z dokumentacją techniczną budynku oraz prześledzenia, w jaki sposób mieszkańcy budynku korzystali z centralnego ogrzewania i ciepłej wody w okresie kilku ostatnich lat. 

    Program SAE u naszego Klienta został w pełni wdrożony w grudniu 2023 roku. Monitorując efekty naszych działań, mieliśmy możliwość bieżącej analizy porównawczej względem identycznego budynku należącego do klienta, który nie był wyposażony w system sterowania energią. 

    • Miesięczne zużycie ciepła w budynku porównawczym: 21,6 GJ 
    • Miesięczne zużycie ciepła w budynku z Programem SAE: 13,4 GJ 

    Różnica w miesięcznym zużyciu ciepła wyniosła przeszło 8 GJ, co przekłada się na rachunki za ciepło niższe o 37,96%! 

     

    Kto może skorzystać z Programu SAE? 

    Program SAE sprawdzi się w każdym obiekcie korzystającym z systemów ogrzewania, chłodzenia oraz ciepłej wody użytkowej. 

    Systemy sterowania energią wykazują największe oszczędności w obiektach konsumujących znaczne ilości ciepła. Będą to zatem: 

    • budynki wielorodzinne 
    • galerie handlowe 
    • hotele 
    • szpitale 
    • szkoły i przedszkola 
    • budynki użyteczności publicznej 

     

    Rozwiązania zostały zaprojektowane tak, aby mógł skorzystać z nich również zarządca nie będący właścicielem węzła cieplnego. Działamy z myślą o równym dostępie do nowoczesnych rozwiązań, dlatego Program SAE stwarza możliwość otrzymania 100% refundacji poniesionych kosztów związanych z wdrożeniem systemu. 

    Więcej informacji o tym, jak działamy w Programie SAE, znajdziecie tutaj.  Zachęcamy również do sprawdzenia, jak nasz system uratował finanse pewnego dolnośląskiego hotelu >>> System sterowania energią cieplną – efektywne case study 

     

    Tekst i opracowanie: Julia Szafran

     

    Kontakt

    Efektywniej sp. z o.o.

    pl. Wolności 7b, 50-071 Wrocław

    tel.: 883 747 577

    e-mail:  info@efektywniej.pl