Termowizja to nie tylko ciekawostka ze świata przyrody, ale również skuteczna metoda pozwalająca na określenie miejsc największych strat ciepła budynkach! Dzięki pomiarom termowizyjnym możemy skutecznie wyśledzić i zidentyfikować problemy występujące w obiekcie, a następnie sporządzić listę wytycznych, dzięki którym możemy zmniejszyć koszty ogrzewania i poprawić komfort cieplny mieszkańców.
Czym są badania termowizyjne budynków?Termografia podczerwona jest bezkontaktową metodą badawczą umożliwiającą detekcję, wizualizację i przetwarzanie rozkładu temperatury na powierzchni badanego obiektu poprzez pomiar natężenia promieniowania podczerwonego emitowanego przez obiekt. Każde ciało, którego temperatura jest wyższa od zera bezwzględnego, jest źródłem promieniowania. Pomiary termowizyjne umożliwiają więc obserwację rozkładu temperatury na badanej powierzchni ukazanej jako obraz termalny zwany termogramem. Dzięki termowizji można wykrywać wady izolacji cieplnej przegród zewnętrznych, mostki termiczne oraz nieszczelności, które przyczyniają się do ucieczki ciepła. Badanie termowizyjne domu przeprowadzamy zarówno z zewnątrz, jak i od wewnątrz obiektu. Pomiary termowizyjne nie ograniczają się wyłącznie do oceny izolacyjności termicznej budynków! W skład naszej ekspertyzy termowizyjnej wchodzi:
|
Korzyści płynące z wykonania ekspertyzy termowizyjnej
Decydując się na zlecenie ekspertyzy, właściciel lub zarządca budynku zyskuje informacje o stanie technicznym budynku, jak również propozycje działań mających zapobiec utracie ciepła w obiekcie. Zlecając audyty termowizyjne z Efektywniej, zyskają Państwo:
- Informacje o miejscach utraty ciepła w budynku.
Za pomocą kamer termowizyjnych skutecznie wyśledzimy punkty, przez które ulatnia się ciepło. Uzyskane informacje stanowią podstawę do planowania działań naprawczych i podnoszących efektywność energetyczną budynku. - Ocenę stanu izolacji
Badania termowizyjne pozwalają na dokonanie ogólnej oceny stanu ocieplenia w budynku. Na tej podstawie wskażemy miejsca, które warto docieplić. W wielu sytuacjach okazuje się, że termomodernizacja nie musi być przeprowadzona na całym budynku, a jedynie w wybranych punktach. Dzięki temu możemy uniknąć kosztów związanych z remontem całego budynku. - Ocenę stanu przepuszczalności cieplnej okien i drzwi
Szczególną uwagę poświęcamy punktom narażonym na zwiększoną utratę ciepła, czyli oknom i drzwiom. Podczas pomiarów oceniamy stopień przepuszczalności ciepła, a także przygotowujemy zalecenia odnośnie uszczelnienia okien i drzwi, co bezpośrednio przełoży się na zmniejszenie strat i osiągnięcie oszczędności. - Propozycje działań modernizacyjnych
Dzięki danym uzyskanym w trakcie badania nasi eksperci są w stanie dokonać kompleksowej analizy stanu technicznego budynku. Na jej podstawie opracowujemy indywidualny plan działań naprawczych i optymalizacyjnych dla danego obiektu. - Długoterminowe oszczędności
Przeprowadzenie badań termowizyjnych to pierwszy krok w kierunku osiągnięcia znacznych oszczędności! Diagnostyka termiczna ma na celu wyśledzenie miejsc utraty ciepła, a następnie opracowanie optymalnych rozwiązań, dzięki którym możliwe będzie zmniejszenie utraty ciepła przez budynek. Wykonanie zalecanych działań bezpośrednio przełoży się na redukcję kosztów ogrzewania obiektu.
Wiedza uzyskana dzięki ekspertyzie termowizyjnej to ważny element w świadomym i ekologicznym gospodarowaniu energią, tak ważnym w obliczu rosnących kosztów ogrzewania.
Kiedy można wykonać badania termowizyjne budynku?
Powodzenie przeprowadzenia poprawnej ekspertyzy termowizyjnej jest ściśle powiązane z panującymi warunkami atmosferycznymi. Aby uzyskać miarodajne wyniki, powinna zostać zachowana odpowiednia różnica temperatur wewnętrznej i zewnętrznej, a na badane powierzchnie nie powinny pozostawać zbytnio nasłonecznione. Zważywszy na to, miarodajne badania termowizyjne możliwe są do przeprowadzenia podczas trwania sezonu grzewczego.
Optymalne warunki do zastosowania termowizji przypadają zazwyczaj od listopada do lutego. W związku z tym badania termowizyjne realizujemy jedynie w ww. miesiącach.
Warto również pamiętać o stale zmieniających się warunkach atmosferycznych, które mogą skutecznie udaremnić przeprowadzenie pomiarów. Najlepiej zatem ustalić termin wykonania badania termowizyjnego z kilkudniowym wyprzedzeniem, kierując się krótkoterminowymi prognozami pogody.
Chcesz nauczyć się wykonywania badań termowizyjnych? Skorzystaj z naszego szkolenia Badania termowizyjne w praktyce.
Kontakt
Efektywniej sp. z o.o. pl. Wolności 7b, 50-071 Wrocław tel.: 883 747 577 e-mail: info@efektywniej.pl |