Wyślij formularz i skorzystaj z darmowej konsultacji

    Wraz z coraz rosnącą świadomością wpływu działalności człowieka na środowisko naturalne, branża hotelarska coraz szybciej wprowadza praktyki zrównoważonego rozwoju. Jednym z najważniejszych sposobów, w jaki hotele i pensjonaty mogą zmniejszyć swój wpływ na środowisko, jest poprawa efektywności energetycznej.  

    W obiektach, których rezydenci zazwyczaj nie liczą się ze zużyciem mediów, nawet najmniejsze zmiany poczynione w kierunku poprawy efektywności energetycznej dają ogromny efekt. Najlepsze rezultaty wymagają jednak systematycznego podejścia, obejmującego identyfikację obszarów marnowania energii oraz wprowadzenie odpowiednich działań zapobiegawczych. Jak przeprowadzić te procesy z głową? Dziś postaramy się spojrzeć na hotele i pensjonaty okiem nie gościa, lecz audytora… 

    Czy hotele są eko-friendly?

    Hotele i pensjonaty są nieodłącznym elementem branży turystycznej. Jednocześnie, wraz z transportem lotniczym, są one jednym z najbardziej szkodliwych jej elementów. Produkcja dużej ilości odpadów, zanieczyszczenie światłem i hałasem, marnowanie żywności… Największe kurorty mają wiele za uszami! 

    Jednocześnie z roku na rok branża hotelarska staje się coraz bardziej świadoma wpływu swojej działalności najbliższe otoczenie. Już teraz możemy zauważyć, ile aspektów uległo zmianie w ciągu zaledwie kliku lat. Wiele miejsc szczyci się obecnie redukcją emisji gazów cieplarnianych oraz produkcji odpadów, oszczędzaniem wody, programom zapobiegającym marnowaniu żywności czy zaangażowaniem w rozwój lokalnej społeczności. Obecnie coraz więcej hoteli decyduje się również na audyty energetyczne. 

    Nic w tym dziwnego! Wysoka efektywność energetyczna obiektu pozwala na zmniejszenie zużycia energii bez wpływu na jakość usług. W branży hotelarskiej zużycie energii i innych mediów jest jednym z największych, zaraz po utrzymaniu personelu, kosztów operacyjnych. Biorąc pod uwagę wciąż rosnące koszty energii, właściciele hoteli muszą liczyć się z perspektywą zaciskania pasa lub… mądrego gospodarowania energią.

     

    Jak oszczędzać energię w hotelu?

    Zwiększenie efektywności energetycznej w hotelu wymaga systematycznego podejścia i identyfikacji obszarów, w których zużywana jest nadmierna ilość energii. Na początku warto byłoby zastanowić się, jak wygląda gospodarka energetyczna typowego hotelu. Jakie instalacje są wyjątkowo energochłonne? Które obszary przeważnie kuleją pod tym względem? 

    Wedle danych umieszczonych na portalu e-hotelarz, oświetlenie, ogrzewanie i klimatyzacja pochłaniają około 60% zużywanego przez hotele prądu. Jednocześnie ciężko się temu dziwić – hotelowi goście bardzo niefrasobliwie podchodzą do zużycia mediów. Nawet oszczędne na co dzień osoby zdają się nie pamiętać o gaszeniu światła lub zamykaniu okien w intensywnie ogrzewanych lub chłodzonych pokojach. Jakie działania można zatem podjąć, aby obniżyć zużycie energii w hotelu lub pensjonacie? 

        1. Systemy sterowania energią

    Zarządcy obiektów hotelowych coraz częściej decydują się na nowoczesne systemy sterowania, dzięki którym korzystanie z energii elektrycznej możliwe jest jedynie podczas obecności gościa w pokoju. W miesiącach zimowych warto pamiętać, aby częściowo wyłączyć ogrzewanie w nieużywanych pokojach, utrzymując stałą temperaturę 16 st. C. Z jednej strony, zużywamy znacznie mniej energii cieplnej, a z drugiej – mamy możliwość szybkiego dogrzania pokoju po zameldowaniu gości. 

    Dobrym rozwiązaniem będzie również inwestycja w inteligentne systemy zarządzania klimatyzacją i ogrzewaniem, które regulują temperaturę w pokojach w zależności od obecności gości. Dodatkowo, regularne przeglądy i konserwacja urządzeń HVAC (ogrzewanie, wentylacja i klimatyzacja) mogą poprawić ich wydajność i zmniejszyć zużycie energii. 

        2. Wymiana oświetlenia

    Zmiana tradycyjnych żarówek na energooszczędne LED-y to łatwy sposób na zmniejszenie zużycia energii. LED-y zużywają znacznie mniej energii niż tradycyjne żarówki, a jednocześnie posiadają dłuższą żywotność. Tanim i skutecznym sposobem na ograniczenie zużycia energii będzie wyposażenie części wspólnych budynku (np. korytarzy) w czujniki ruchu i światła, które automatycznie wyłączą światło, gdy pomieszczenie jest puste lub gdy jest wystarczająco jasne dzięki światłu dziennemu. 

        3. Inwestycja w odnawialne źródła energii

    Niezależnie od rozmiaru obiektu, trafioną inwestycją może okazać się montaż instalacji fotowoltaicznej lub systemu kolektorów słonecznych. Pozwolą one na wytwarzanie własnej energii elektrycznej i cieplnej, która będzie w stanie częściowo (lub w niektórych przypadkach – całkowicie) pokryć zapotrzebowanie obiektu. Takie rozwiązania pozwalają również na obniżenie zużycia energii pochodzącej z konwencjonalnych źródeł, przyczyniając się do zmniejszenia śladu węglowego. 

        4. Wymiana lub montaż izolacji termicznej

    Przeprowadzenie termomodernizacji budynków pozwoli na zmniejszenie kosztów związanych z ich ogrzewaniem i chłodzeniem. Prócz izolacji ścian i dachów, warto pomyśleć o uszczelnieniu miejsc, przez które ciepło ucieka najczęściej – drzwi, okien i bram garażowych. W przypadku starszych obiektów, warto pomyśleć o całkowitej wymianie starej stolarki okiennej na nową. 

     

    Jak oni to robią? Case study ze świata.

    Wiele hoteli na całym świecie wprowadziło programy na rzecz ograniczenia zużycia energii. Oto kilka studiów przypadków obiektów, które wprowadziły udane programy zwiększania efektywności energetycznej:

     1. The Venetian and The Palazzo, Las Vegas

    Kompleks hotelowy the Venetian and the Palazzo w Las Vegas postawił na zainstalowanie paneli słonecznych na swoich dachach, co pozwoliło na generowanie własnej energii elektrycznej. Dzięki temu hotele oszczędziły ponad 1,4 miliona dolarów rocznie na rachunkach za energię.

     2. Hilton Worldwide

    Sieć hoteli Hilton Worldwide wprowadziła program pod nazwą LightStay, dzięki którym zmniejszyła swoje zużycie energii o 14% w ciągu trzech lat. Program ten obejmował szereg inicjatyw, takich jak zmniejszenie zużycia wody i energii i promowanie zrównoważonego projektowania.

     3. ITC Maurya, New Delhi

    ITC Maurya w New Delhi wprowadził program pod nazwą Green 5, obejmujący szereg inicjatyw na rzecz zrównoważonego rozwoju. Prócz akcji edukacyjnych dla gości i pracowników, przeprowadzono instalację energooszczędnych urządzeń i promocję zrównoważonego projektowania. Dzięki programowi Green 5, hotel zredukował swoje zużycie energii o 15%.

     

    Współpraca ze specjalistami w zakresie efektywności energetycznej

    Wdrażanie inicjatyw zwiększenia efektywności energetycznej w hotelach wymaga odpowiedniego planowania i wdrożenia. Audytorzy energetyczni mogą pomóc hotelom w identyfikacji obszarów nadmiernej ilość energii oraz w opracowaniu strategii na rzecz zwiększenia efektywności energetycznej.  

    Audyt efektywności energetycznej pozwoli na kompleksowy przegląd aktualnej gospodarki energetycznej obiektu oraz opracowanie planu działań na rzecz zwiększenia jej efektywności. Plan ten powinien obejmować zarówno konkretne inwestycje, jak również ich analizę ekonomiczną. Proponowane zmiany mogą obejmować inwestycje w nowe technologie, modernizację działających w obiekcie urządzeń i instalacji, jak również szkolenie personelu i zmiany w organizacji pracy. 

    Szczególną uwagę należy poświęcić wszelkim inwestycjom ograniczającym zużycie energii. W większości przypadków na ich realizację właściciele i zarządcy obiektów mogą otrzymać atrakcyjne dofinansowania. Przykładem takiego systemu wsparcia są m.in. Białe Certyfikaty. 

     Tekst i opracowanie: Julia Szafran

     

    Kontakt

    Efektywniej sp. z o.o.

    pl. Wolności 7b, 50-071 Wrocław

    tel.: 883 747 577

    e-mail:  info@efektywniej.pl