Wyślij formularz i skorzystaj z darmowej konsultacji

    Majówka, słońce i kwiaty, które właśnie teraz kwitną jak szalone… Nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy nie spróbowali dopasować się do tej cudownej, wiosennej atmosfery! Postanowiliśmy zatem wyciągnąć z rękawa jedno z naszych ukochanych case studies – analizę opłacalności łąki kwietnej, którą zrealizowaliśmy dla dużego zakładu produkcyjnego z branży  farmaceutycznej.  

    Dziś pokażemy Wam, jak udało nam się upiec dwie pieczenie na jednym ogniu, jednocześnie ograniczając koszty zużycia energii oraz wspierając lokalną przyrodę. 

     

    Sytuacja zastana

    Podczas audytu efektywności energetycznej w należącym do klienta zakładzie produkcji leków zwracaliśmy uwagę nie tylko na maszynerię pracującą w halach przemysłowych, ale również na ich bezpośrednie otoczenie. Zauważyliśmy, że wśród wydatków klienta figurują niemałe sumy, jakie ten regularnie przeznaczał na… koszenie trawy. W istocie, było co kosić. Na terenie całego kompleksu rozciągały się tereny zielone o łącznej powierzchni ok. 7,5 ha, porośnięte głównie trawami. Jak się okazało, ich obecność stanowiła niemały problem i zagwozdkę dla naszego klienta. Z jednej strony chciał on zachować zieleń, jednak w okresie wiosenno-letnim trawy zaczynały intensywnie pylić, wprowadzając niebezpieczeństwo zanieczyszczenia pyłkami i nasionami na terenie hal produkcyjnych. Tymczasowym rozwiązaniem było częste koszenie traw, jednak okazało się ono nie tylko drogie, ale również efektywnie eliminowało tak pożądaną przez klienta zieleń. 

    Trawa koszona była w każdy dzień roboczy (!) od połowy kwietnia do połowy października. Pracami tymi zajmowało się 5 osób, pracujących na czterech kosach spalinowych oraz jednym traktorku. Do obliczeń przyjęto wynagrodzenie pracowników jako minimalną stawkę godzinową obowiązującą w czerwcu 2021 r.  

    Warto dodać, że obliczenia nie obejmowały dodatkowych kosztów utrzymania oraz wymiany urządzeń koszących. 

     

    Tabela 1. Sytuacja zastana 

    Koszt pracowników   92 964,00   zł/rok  
    Zużycie paliwa   2 540,00   l/rok  
    Koszt paliwa   13 284,20   zł/rok  
    Sumaryczny koszt   106 248,20   zł/rok  

     

    Jak widać, samo koszenie trawy na terenie zakładu pożerało ponad 106 tys. złotych rocznie! Po początkowym szoku wzięliśmy się do pracy, a po konsultacji z ekspertem wyspecjalizowanym w dziedzinie uprawy roślinności na terenie zakładów przemysłowych, dobrze już wiedzieliśmy, co robić! 

     

    Kalkulatory i szpadle w dłoń!

    Mając w pamięci problemy i dylematy trapiące naszego klienta, zastanawialiśmy się nad doborem rozwiązań pozwalających na jednoczesne ograniczenie koszenia terenów zielonych przy jednoczesnym zachowaniu roślinności, która nie pyliłaby równie mocno, co obecne na terenie zakładu trawy. W końcu znaleźliśmy rozwiązanie bliskie idealnemu – zasianie łąki kwietnej skomponowanej tak, by nie trzeba było kosić jej więcej niż tylko raz w roku. To jednak nie była jedyna zaleta tego rozwiązania.

    Dobrze skomponowana łąka kwietna:  

    Z okazji wejścia w życie nowych przepisów dotyczących świadectw energetycznych, odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania. 

    • Wspomaga bioretencję – złożony system korzeniowy roślin wiąże wodę deszczową w glebie, zatrzymując wilgoć dłużej niż trawnik, dodatnio wpływając na bilans wód gruntowych 
    • Wzbogaca bioróżnorodność – jest schronieniem nawet dla 300 gatunków zwierząt: małych ssaków, gadów, płazów, owadów oraz zapylaczy, w tym pszczół, które zbierając pyłek pełnią pożyteczną rolę w ekosystemie 
    • Upiększa okolicę – co do tego nie ma wątpliwości! Zieleń, zwłaszcza tak urozmaicona, pozytywnie wpływa na komfort życia, działa kojąco na emocje dzięki aromaterapii i grze kolorów 
    • Nie wymaga częstego koszenia! Robi się to jedynie raz w roku, czyli kilka razy mniej, niż wymaga tego trawnik. Dzięki temu łąka kwietna ogranicza emisję spalin do środowiska. 
    • Jest tańsza w założeniu i utrzymaniu niż trawnik 
    • Nie wymaga stosowania pestycydów, herbicydów i nawozów 
    • Tworzy lepszy mikroklimat na terenach miejskich lub przemysłowych 
    • Filtruje wody opadowe i powietrze, w tym zatrzymuje pyły tworzące smog 
    • Obniża temperaturę powietrza i zapobiega nagrzewaniu się powierzchni gleby – wspomaga walkę z tzw. wyspą ciepła, szczególnie w upalne dni. 

     

    Co tu kryć, rezygnacja z koszenia traw wiąże się z wieloma pozytywnymi aspektami. Prócz oszczędności znacznej sumy pieniędzy, nasz klient mógł przedstawić się jako ekologiczny zakład produkcyjny, który dba o ograniczenie spalin, wody gruntowe, poprawia komfort życie w mieście obok dużego zakładu produkcyjnego.  

     

    Jakie oszczędności przyniosła łąka kwietna?

    W ramach przedsięwzięcia potrzebne było przygotowanie terenu pod łąkę kwietną, kupno i zasianie nasion oraz jedno coroczne koszenie łąki. Co ważne, nie wszystkie tereny zielone mogły zostać przeznaczone pod zasiew. Proponowanej przez nas transformacji mogło ulec ok. 3,4 ha. Koszty inwestycji zestawiliśmy w poniższej tabeli: 

     

    Tabela 2. Łąka kwietna – koszty inwestycji 

    Koszt nasion   23,00   zł/kg  
    Wydajność nasion   40,00   m²/kg  
    Powierzchnia do obsiania   74 579,00   m²  
    Ilość potrzebnych nasion   1 864,48   kg  
    Koszt całkowity nasion   42 882,93   zł  
    Koszt przygotowania terenu   53 124,10   zł  
    Koszt całkowity inwestycji   96 007,03   zł  

     

    Koszty związane z przygotowaniem terenu, zakupem i wysiewem nasion oraz jednorazowym koszeniem łąki zwróciły się w ciągu pierwszego roku. Mimo że ponad połowa powierzchni zielonych funkcjonuje bez zmian, udało się osiągnąć redukcję kosztów koszenia o 54%. 

     

    Tabela 4. Wyniki przedsięwzięcia 

    Zużycie energii przed modernizacją   84 110,20   MJ/rok  
    Zużycie energii przed modernizacją   23 363,94   kWh/rok  
    Roczny koszt przed modernizacją   106 248,20   zł/rok  
    Zużycie energii po modernizacji   38 152,84   MJ/rok  
    Zużycie energii po modernizacji   10 598,01   kWh/rok  
    Roczny koszt po modernizacji   48 194,76   zł/rok  
    Koszt inwestycyjny   96 007,03   zł  
    SPBT   0,90   lat

     

     

    Podsumowanie

    Powyższy przykład doskonale pokazuje, że efektywność energetyczna nie ogranicza się jedynie do wymiany źródeł światła lub modernizacji skomplikowanych procesów technologicznych. Warto sięgać po niestandardowe rozwiązania, które nie tylko pozwalają na oszczędności, ale przede wszystkim bezpośrednio wpływają na najbliższe środowisko, poprawiając jego stan niemal od samego początku. 

    Jeśli po lekturze naszła Was ochota na wysianie własnej łąki, gorąco zachęcamy do zrealizowania tego planu! Pamiętajcie, że najlepszym rozwiązaniem będzie wysiew roślin wieloletnich, które wymagają najmniej zaangażowania i pielęgnacji. Łąka kwietna powinna być koszona raz w roku, aby zapewnić jej dobrą kondycję i pozwolić roślinom na dalszy rozwój. W przypadku, gdy teren jest naprawdę duży, dobrym pomysłem może być również zasianie kwiatów miododajnych oraz założenie ewentualnej pasieki. 

    Tekst i opracowanie: Julia Szafran

     

    Kontakt

    Efektywniej sp. z o.o.

    pl. Wolności 7b, 50-071 Wrocław

    tel.: 883 747 577

    e-mail:  info@efektywniej.pl